Přeskočit na hlavní obsah

Psí Vánoce ve Splitu

Sny se musejí plnit a bláznivé nápady realizovat, a tak jsme se letos vydali na vánoční svátky do Splitu. Samozřejmě se psem.

Do druhého největšího města Chorvatska jsme se přesunuli z Plitvických jezer dne 24. prosince. Ubytování jsme objednávali pro jistotu již měsíc dopředu, ale to jen proto, že jsme chtěli mít jistotu kvalitního apartmánu v centru, kam může i pes. Pokud je vám jedno kde bydlíte, dá se v tomto období sehnat ubytování se psem na poslední chvíli a v dobré lokalitě.

Přiznám se, že jsme byli trochu nervózní, protože to byly naše první Vánoce v zahraničí a vůbec jsme si nedokázali představit, jaké to bude. Zabalila jsem ale vše, co by nám a Šejmince mohlo pomoci vykouzlit vánoční atmosféru: vánoční cukroví, adventní kalendář, dárky, ubrousky s vánoční tématikou, svíčky, notebook plný českých pohádek a dřevěnou ozdobu, kterou jsme před Vánoci symbolicky koupili na brněnských adventních trzích. Zdánlivé drobnosti doplnily celkovou atmosféru a udělaly z toho dne ten nejlepší vánoční den v našem životě.

Na začátku to ale moc slavnostně nevypadalo. Příjezd do Splitu totiž nebyl úplně ideální. Neměli jsme potvrzenou žádnou rezervaci na večeři, nemohli jsme sehnat neplacené parkování a hlavně centrum bylo totálně zaplněno lidmi. Čekali jsme, že zde nebude nikdo a realita nás překvapila.  Naštěstí se vše změnilo, jakmile jsme došli na apartmán. Majitelka byla hrozně milá, hned ve dveřích nám hlásila, že nám udělala rezervaci na večeři a přichystala nám vánoční dárky v podobě domácího likéru a cukroví. Nezapomněla ani na pamlsky pro Šejminku. Následně s námi sedla do auta a pomohla nám najít vhodné parkování zdarma a ujistila nás, že druhý den bude Split už úplně vylidněný, což se také stalo.

Pokud tedy chcete jet na vánoční svátky se psem do Splitu, počítejte s tím, že dne 24. prosince a na Silvestra bude město přeplněné, ostatní dny budou klidné. Problém nebudete mít ani s venčením, přestože narazíte na nějaké parky, do kterých pes nemůže. V centru se dá pes dobře vyvenčit, protože na přístavní promenádě jsou pruhy zeleně nebo můžete vylézt na kopec do parku Marjan v západní části města. Obecně doporučuji k ubytování západní část, která je romantická a klidná. My například bydleli v ulici Senjska, která je podle mne úplně ideální. Jste v samém centru, ale stranou od toho největšího ruchu. Venčit můžete právě v parku Marjan nebo projít do přístavu tichými uličkami, což oceníte zejména na Silvestra.

Split je přes vánoční svátky hodně klidným místem, což je pro psa ideální a můžete s ním bez problémů projít celé historické centrum. Náš kochací chlupáč si tak prohlédl slavný Diokleciánův palác, Zlatou bránu a proťapkal se všemi romantickými uličkami. Já miluji ten její fascinovaný pohled nad vším a Splitem byla opravdu okouzlena. Neustále nás uličkami tahala dál a dál, jakoby chtěla spatřit každý centimetr tohoto nádherného města.

Všední zimní dny jsou na procházky se psem úplně ideální. Větší nápor turistů zažijete pouze o víkendech či právě o Vánocích a Silvestru. Sem tam uslyšíte petardy, ale za ten den se dají rány spočítat na prstech jedné ruky. Více to začíná mlátit až 30. prosince, ale kdybych to srovnala s jakýmkoli českým městem, je zde spíše klid. Opravdu bouchat to bude až na Silvestra, ale právě v západní části ten hluk není tak velký, přesto již může být pro psy stresující.


V každém případě je vánoční Split úžasný. Minimum lidí, nízké ceny ubytování, klid a pohoda. Město jak dělané pro romantické procházky. Jen musíte počítat s tím, že jedete mimo sezónu, a tak většina krámků je uzavřena a bohužel to platí i pro restaurace, kterých je zde v tomto období otevřeno poskrovnu. Nezapomeňte si proto štědrovečerní večeři zamluvit včas a počítejte s tím, že restaurace zavírají na Štědrý den většinou do 19:00, protože Chorvati jsou silně věřící a je pro ně důležité oslavit Vánoce se svými blízkými.

Ještě jednu výhodu má návštěva Splitu v zimní období. Split je totiž ideálním výchozím bodem k mnoha výletům se psem, například do Omiše, Trogiru či k jezeru Peručko, ale o tom až někdy příště. Také vám příště povím, jak jsme našli na Silvestra v Chorvatsku sníh. Co my bychom totiž neudělali proto, aby ta naše malá chlupatá kulička štěstí byla šťastná a ve sněhu je nejšťastnější. Jinak připomínám, že nás můžete sledovat na Facebooku a pokud vás cokoliv zajímá, ptejte se. Ráda na vše odpovím.

PSÍ BLOG
Ubytování ve Splitu zde.
Náš Facebook: https://www.facebook.com/zivotseshibainu/
Náš Instagram: @zivotseshibainu


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Můj pes není liška!

Shiba-inu Miluji to, co Šejmi každý den vymyslí. Miluji její povahu, to jak je paličatá, dominantní, sladká a nádherná. Každý den děkuji za to, že ji mám. A jsem víc a víc hrdá na to, že je celá moje (naše). Vždy se dmu pýchou, když ji venčím a ona kráčí jako královna. Našlapuje zlehka, s noblesou. Nejen, že rozzáří můj den, ona rozzáří i celé město, kterým procházíme. Má hrdost snad ani nemůže být větší. Větší nemůže být ani má jistota, že je to ten nejkrásnější pes na celém světě (stejně tak, jako má tuhle jistotu každý majitel psa). Zaručeně. Tento krásný pocit mi může zkazit jen jediné. Typická věta kolemjdoucího: „Ty jo, ta vypadá jako liška“…. A z pocitu hrdosti je pocit marnosti. Někteří trvají na tom, že to určitě liška je. Jedna malá holčička se mě dokonce se strachem v očích ptala, co je to za zvíře a nevěřila tomu, že je to pes. Je to marné, je to marné, je to marné… No tak, můj pes vážně není liška! Já to musím vědět! Můj děda totiž mnoho let na vesnici liš

Článek o šibách, který nebude v časopise

Jaké to je mít doma shiba-inu? Šiba je velmi odlišná od ostatních plemen. Je velmi inteligentní a paličatá. Žije ve svém světě a do toho pouští jen vyvolené. Být pánem šiby, je jakési privilegium, které si uvědomíte až při soužití s ní. Mít doma šibu je jako žít na houpačce, nikdy nevíte, co udělá. Někteří možná namítnou, že to nelze vědět u žádného psa, ale u šiby je to přece jen jiné. Možná je to právě její vysoká inteligence, která z ní dělá výjimečného psa. Většina psů se podřídí tomu, co chce jejich pán, ale šiba taková není. Vy musíte pochopit ji. Musíte ji respektovat a stanovovat hranice velmi opatrně, protože cokoliv uděláte špatně, xkrát se vám vrátí. Šiba není klasický pes, je to snad jiný živočišný druh. Je hrozně věrná, oddaná, ale přitom maximálně samostatná. Ona pány svým způsobem nepotřebuje, oni prostě potřebují ji. Je hodně klidná a rozvážná. Prostě nad vším hrozně dlouho přemýšlí. Je čistotná a tichá, takže ideální pes do bytu.  Je shiba vycvičitelný pes?

Výcvik pozitivkou úvod

Výcvik šib je téma samo o sobě. Objevují se názory, které říkají, že shibu prostě vycvičit nelze. Osobně se mi ale nejvíce líbí názor, že shibu nemá cenu cvičit, se šibou se musíte domluvit. Dnes už vím, že tenhle názor je nejbližší tomu, co se v reálu děje. Shiba je svá, paličatá, dělá věci s rozmyslem a nedělá věci, o kterých není přesvědčena, že mají význam. Není to žádný bláznivý ratlík, který bude skákat tak, jak pískáte. Na druhou stranu je shiba hrozně učenlivá, inteligentní. To jsou ty nejdůležitější předpoklady, se kterými se dá při výcviku pracovat. Foto: Petra Marečková  http://psipark.cz/aktuality Naše začátky ohledně výcviku byly trochu chaotické a dodnes mě to mrzí. Byli jsme, co se týče výcviku psů, úplní začátečníci. Naším cílem bylo vycvičit psa a moc jsme nepřemýšleli nad tím jak. Vybrali jsme klasický cvičák, který nám doporučila známá. Na ten cvičák chodíme dodnes, takže tu rozhodně neříkám, že to byla chyba, ale bereme ho spíše jako další krok k socia