Přeskočit na hlavní obsah

Psí Vánoce ve Splitu

Sny se musejí plnit a bláznivé nápady realizovat, a tak jsme se letos vydali na vánoční svátky do Splitu. Samozřejmě se psem.

Do druhého největšího města Chorvatska jsme se přesunuli z Plitvických jezer dne 24. prosince. Ubytování jsme objednávali pro jistotu již měsíc dopředu, ale to jen proto, že jsme chtěli mít jistotu kvalitního apartmánu v centru, kam může i pes. Pokud je vám jedno kde bydlíte, dá se v tomto období sehnat ubytování se psem na poslední chvíli a v dobré lokalitě.

Přiznám se, že jsme byli trochu nervózní, protože to byly naše první Vánoce v zahraničí a vůbec jsme si nedokázali představit, jaké to bude. Zabalila jsem ale vše, co by nám a Šejmince mohlo pomoci vykouzlit vánoční atmosféru: vánoční cukroví, adventní kalendář, dárky, ubrousky s vánoční tématikou, svíčky, notebook plný českých pohádek a dřevěnou ozdobu, kterou jsme před Vánoci symbolicky koupili na brněnských adventních trzích. Zdánlivé drobnosti doplnily celkovou atmosféru a udělaly z toho dne ten nejlepší vánoční den v našem životě.

Na začátku to ale moc slavnostně nevypadalo. Příjezd do Splitu totiž nebyl úplně ideální. Neměli jsme potvrzenou žádnou rezervaci na večeři, nemohli jsme sehnat neplacené parkování a hlavně centrum bylo totálně zaplněno lidmi. Čekali jsme, že zde nebude nikdo a realita nás překvapila.  Naštěstí se vše změnilo, jakmile jsme došli na apartmán. Majitelka byla hrozně milá, hned ve dveřích nám hlásila, že nám udělala rezervaci na večeři a přichystala nám vánoční dárky v podobě domácího likéru a cukroví. Nezapomněla ani na pamlsky pro Šejminku. Následně s námi sedla do auta a pomohla nám najít vhodné parkování zdarma a ujistila nás, že druhý den bude Split už úplně vylidněný, což se také stalo.

Pokud tedy chcete jet na vánoční svátky se psem do Splitu, počítejte s tím, že dne 24. prosince a na Silvestra bude město přeplněné, ostatní dny budou klidné. Problém nebudete mít ani s venčením, přestože narazíte na nějaké parky, do kterých pes nemůže. V centru se dá pes dobře vyvenčit, protože na přístavní promenádě jsou pruhy zeleně nebo můžete vylézt na kopec do parku Marjan v západní části města. Obecně doporučuji k ubytování západní část, která je romantická a klidná. My například bydleli v ulici Senjska, která je podle mne úplně ideální. Jste v samém centru, ale stranou od toho největšího ruchu. Venčit můžete právě v parku Marjan nebo projít do přístavu tichými uličkami, což oceníte zejména na Silvestra.

Split je přes vánoční svátky hodně klidným místem, což je pro psa ideální a můžete s ním bez problémů projít celé historické centrum. Náš kochací chlupáč si tak prohlédl slavný Diokleciánův palác, Zlatou bránu a proťapkal se všemi romantickými uličkami. Já miluji ten její fascinovaný pohled nad vším a Splitem byla opravdu okouzlena. Neustále nás uličkami tahala dál a dál, jakoby chtěla spatřit každý centimetr tohoto nádherného města.

Všední zimní dny jsou na procházky se psem úplně ideální. Větší nápor turistů zažijete pouze o víkendech či právě o Vánocích a Silvestru. Sem tam uslyšíte petardy, ale za ten den se dají rány spočítat na prstech jedné ruky. Více to začíná mlátit až 30. prosince, ale kdybych to srovnala s jakýmkoli českým městem, je zde spíše klid. Opravdu bouchat to bude až na Silvestra, ale právě v západní části ten hluk není tak velký, přesto již může být pro psy stresující.


V každém případě je vánoční Split úžasný. Minimum lidí, nízké ceny ubytování, klid a pohoda. Město jak dělané pro romantické procházky. Jen musíte počítat s tím, že jedete mimo sezónu, a tak většina krámků je uzavřena a bohužel to platí i pro restaurace, kterých je zde v tomto období otevřeno poskrovnu. Nezapomeňte si proto štědrovečerní večeři zamluvit včas a počítejte s tím, že restaurace zavírají na Štědrý den většinou do 19:00, protože Chorvati jsou silně věřící a je pro ně důležité oslavit Vánoce se svými blízkými.

Ještě jednu výhodu má návštěva Splitu v zimní období. Split je totiž ideálním výchozím bodem k mnoha výletům se psem, například do Omiše, Trogiru či k jezeru Peručko, ale o tom až někdy příště. Také vám příště povím, jak jsme našli na Silvestra v Chorvatsku sníh. Co my bychom totiž neudělali proto, aby ta naše malá chlupatá kulička štěstí byla šťastná a ve sněhu je nejšťastnější. Jinak připomínám, že nás můžete sledovat na Facebooku a pokud vás cokoliv zajímá, ptejte se. Ráda na vše odpovím.

PSÍ BLOG
Ubytování ve Splitu zde.
Náš Facebook: https://www.facebook.com/zivotseshibainu/
Náš Instagram: @zivotseshibainu


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

20 základních pravidel výcviku pozitivní motivací

V tomto článku se budu věnovat základům pozitivní motivace. Tedy všemu, co byste měli znát, než se dáte do tohoto typu výcviku.


Pozitivní motivace vychází z toho, že odměna tvoří chování, zatímco trest chování zastavuje. Trestem tedy nikdy nevytvoříte chování u psa!Při výcviku se používají pamlsky několika hodnot. Doporučuje se při učení nového cviku používat pamlsky nejvyššího řádu, a pro opakování již pamlsky nižšího řádu.Psovi se slovem označuje začátek a konec výcviku. Například: "CVIČÍME" a po skončení: "KONEC CVIČENÍ, VOLNO". Odměňováno je žádoucí chování. Nežádoucímu chování se předchází.Odměňují se jednotlivé kroky. Například je naším cílem dostat psa na bedýnku. Upřeně koukáme na bedýnku a odměňujeme vše, co vede psa k dosáhnutí tohoto cíle. Tedy napřed samotný jeho pohled na bedýnku, očuchání, položení packy apod.Po odměně následuje restart. Pes položí packu na bedýnku, odměníte i tento mezikrok a následně hodíte další pamlsek do dálky a řeknete: "Hl…

Zkouška nervů paničky

Panička si na víkend pozvala na naši chaloupku pro mě zcela cizí lidi. Vůbec nechápu, co jí to napadlo. Navíc se mě ani nezeptala, což již samo o sobě je donebevolající. Myslím, že jí už dlouho dávám jasně najevo, že ta chalupa je moje, ale ona je prostě úplně natvrdlá a nechápe to. Ti divní lidi pořád do ní něco nalévali a ona byla nějaká veselá, což se mi nelíbilo, protože se mi věnovala méně, než obvykle. Moc jsem to nepochopila. Zapíjeli prý nějakého narozeného Filípka. No ale co je mě do nějakého Filipa? A to ani nemluvím o tom, že už ho tento týden zapíjela třikrát. Takže jistě chápete, že jsem byla celý víkend rozhořčená, a když už ti lidi konečně vypadli, tak jsem se paničce chtěla pomstít. Prostě dát jasně najevo, kdo je tady pánem. Chvíli jsem přemýšlela jak, ale nakonec se příležitost naskytla sama. Panička mě totiž vzala ke své tetě na návštěvu. A normálně si myslela, že si tam budu hrát a budu hodná. No, tak to tedy fakt ne. Začala jsem vymýšlet lumpárny, zatímco panička…

Článek o šibách, který nebude v časopise

Jaké to je mít doma shiba-inu?
Šiba je velmi odlišná od ostatních plemen. Je velmi inteligentní a paličatá. Žije ve svém světě a do toho pouští jen vyvolené. Být pánem šiby, je jakési privilegium, které si uvědomíte až při soužití s ní. Mít doma šibu je jako žít na houpačce, nikdy nevíte, co udělá. Někteří možná namítnou, že to nelze vědět u žádného psa, ale u šiby je to přece jen jiné. Možná je to právě její vysoká inteligence, která z ní dělá výjimečného psa. Většina psů se podřídí tomu, co chce jejich pán, ale šiba taková není. Vy musíte pochopit ji. Musíte ji respektovat a stanovovat hranice velmi opatrně, protože cokoliv uděláte špatně, xkrát se vám vrátí. Šiba není klasický pes, je to snad jiný živočišný druh. Je hrozně věrná, oddaná, ale přitom maximálně samostatná. Ona pány svým způsobem nepotřebuje, oni prostě potřebují ji. Je hodně klidná a rozvážná. Prostě nad vším hrozně dlouho přemýšlí. Je čistotná a tichá, takže ideální pes do bytu. 
Je shiba vycvičitelný pes? Myslíte si,…