Přeskočit na hlavní obsah

Se psem k Balatonu

Balatongyörök
Léto už sice pomalu končí, ale tento článek bude aktuální každý rok. Na začátku musím přiznat, že jsem byla dost skeptická vůči letní dovolené se psem. Přece jen je něco jiného, když vezmete psa na víkend po Čechách nebo někam na hory a něco jiného, když jedete k moři, v našem případě k Balatonu. Zpětně ale musím říci, že jsem byla moc ráda, že jsme ji vzali s sebou a to i přesto, že nás v mnoha ohledech omezovala a dovolená byla přece jen jiná, než kdybychom Šejminku s sebou neměli.

Základní tipy, jak se psem k Balatonu:

Hrad Sümeg
  • Zařiďte si cestovní pas pro psa – zní to složitě, ale pas funguje jako očkovací průkaz. Dojděte si ke svému veterináři, který vám pas vystaví, a zároveň s tím psa naočkuje. Pokud tedy víte, že se psem budete chtít někdy vycestovat, nechte mu pas vystavit automaticky při očkování, protože jinak ho budete muset přeočkovat, i když ještě jeho očkování bude v platnosti. Po vystavení pasu, a tedy po přeočkování, může pes vycestovat až za 3 týdny. Takže pas řešit s předstihem! Pas nemá konec platnosti a budete ho používat místo očkováku. Vždy si předem ověřte podmínky vstupu psů do konkrétní země. V Evropě jsou například rozdílná pravidla ve Velké Británii, Irsku, Švédsku a Maltě. S očkováním byste měli mít i odčervení, my jsme dostali nějaké speciální, takže i to si ověřte u svého veterináře, ať nemáte v zahraničí problémy.
  • Cestovní přepravka – cesta je dlouhá a nejlepší způsob přepravy psa je s použitím přepravky. Pes je chráněný a může v ní v klidu ležet. Pokud se vám přepravka do auta nevejde, dejte psa na kšíry a připoutejte ho. Vždy myslete na jeho pohodlí, a aby měl o co opřít hlavu. My jsme byli v autě 4, takže Šejminka seděla uprostřed a od země jsme jí vyskládali pelíšek, aby mohla na něm mít podepřenou hlavu. Pes musí být v každém případě připoutaný nebo v přepravce, jinak si kromě rizika nehody koledujete o nemalou pokutu.
  • Pořádně vybírejte ubytování – velmi zvažujte, kde budete bydlet. Starejte se o to, aby v blízkosti byla nějaká zeleň a hlavně o to, aby v ubytování nebylo moc velké vedro. Poučte se z naší chyby, kdy jsme měli podkrovní apartmán bez klimatizace. Vůbec jsme nad tím nepřemýšleli a až na místě jsme zjistili, že v podstatě bydlíme v sauně, ve které se dá fungovat až večer. Původní plán, že sem tam šibu necháme v apartmánu, tím automaticky padl, protože by se tam uškvařila.  Kvůli tomu jsme museli změnit výlety tak, aby s námi mohl být vždy pes. Takže pozor na podkrovní apartmány a hlavně dbejte, aby vaše ubytování mělo klimatizaci!
  •  Koupání se psem v Balatonu – na veřejné pláže zapomeňte, tam psi v žádném případě nesmí. Jsou oplocené a psům je vstup zakázán. Vždy se ale dá najít místo, kde se pes vykoupat může, ale většinou se na těchto místech zase nevykoupete vy. Mluvím hlavně za oblast kolem Balatongyörök a Kis-Balatonu. Opět si tedy uvědomte, že co se koupání týče, bude vás pes velmi limitovat.
  • Výlety se psem u Balatonu – pokud jedete v létě k Balatonu, počítejte s velkým vedrem. Smiřte se tedy s tím, že výlety budete psovi muset přizpůsobit. Na spoustu míst vás se psem ani nepustí, například zámek Keszthely budete moci sledovat jen zpovzdálí, nebo se budete muset při prohlídce s partnerem vystřídat. Se psem proto vybírejte takové výlety, které budou po velkou část ve stínu. Osobně doporučuji vulkanické kopce v Balatonské vrchovině a Badacsonské hory. Zaměřte se na to, aby byl pes co nejvíce ve stínu a abyste s sebou měli dostatek vody. Dělejte také častější přestávky, než děláte v případě výletů po ČR. Při cestě od Balatonu můžete navštívit třeba hrad Sümeg, kam psi zaručeně mohou.
  • Restaurace u Balatonu se psem – za celou dobu jsme nepotkali jedinou restauraci, kde by s námi pes nemohl. Ve většině případů nám i obsluha přinesla misku s vodou. Obecně kvalitu služeb v Maďarsku hodnotím jako vysokou, a to nejen pro psy.
Se psem se tedy rozhodně nebojte jet na letní dovolenou. Dodržujte jen výše uvedené zásady a snažte se co nejvíce předcházet problémům. Uvědomte si, že nové prostředí je pro psa náročné a že vedro mu může uškodit. Takže mějte vždy na paměti dvě věci: Stín a voda. To je to nejdůležitější, co váš pes potřebuje. A moc ho nepřepínejte. Vy musíte být ti, kteří mají rozum! Šťastnou cestu...


Nezapomeňte sledovat vtipné příběhy našeho zlobivého zvířete na Facebooku:) https://www.facebook.com/zivotseshibainu/?fref=ts 

-           
Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Článek o šibách, který nebude v časopise

Jaké to je mít doma shiba-inu? Šiba je velmi odlišná od ostatních plemen. Je velmi inteligentní a paličatá. Žije ve svém světě a do toho pouští jen vyvolené. Být pánem šiby, je jakési privilegium, které si uvědomíte až při soužití s ní. Mít doma šibu je jako žít na houpačce, nikdy nevíte, co udělá. Někteří možná namítnou, že to nelze vědět u žádného psa, ale u šiby je to přece jen jiné. Možná je to právě její vysoká inteligence, která z ní dělá výjimečného psa. Většina psů se podřídí tomu, co chce jejich pán, ale šiba taková není. Vy musíte pochopit ji. Musíte ji respektovat a stanovovat hranice velmi opatrně, protože cokoliv uděláte špatně, xkrát se vám vrátí. Šiba není klasický pes, je to snad jiný živočišný druh. Je hrozně věrná, oddaná, ale přitom maximálně samostatná. Ona pány svým způsobem nepotřebuje, oni prostě potřebují ji. Je hodně klidná a rozvážná. Prostě nad vším hrozně dlouho přemýšlí. Je čistotná a tichá, takže ideální pes do bytu.  Je shiba vycvičitelný pes?

Můj pes není liška!

Shiba-inu Miluji to, co Šejmi každý den vymyslí. Miluji její povahu, to jak je paličatá, dominantní, sladká a nádherná. Každý den děkuji za to, že ji mám. A jsem víc a víc hrdá na to, že je celá moje (naše). Vždy se dmu pýchou, když ji venčím a ona kráčí jako královna. Našlapuje zlehka, s noblesou. Nejen, že rozzáří můj den, ona rozzáří i celé město, kterým procházíme. Má hrdost snad ani nemůže být větší. Větší nemůže být ani má jistota, že je to ten nejkrásnější pes na celém světě (stejně tak, jako má tuhle jistotu každý majitel psa). Zaručeně. Tento krásný pocit mi může zkazit jen jediné. Typická věta kolemjdoucího: „Ty jo, ta vypadá jako liška“…. A z pocitu hrdosti je pocit marnosti. Někteří trvají na tom, že to určitě liška je. Jedna malá holčička se mě dokonce se strachem v očích ptala, co je to za zvíře a nevěřila tomu, že je to pes. Je to marné, je to marné, je to marné… No tak, můj pes vážně není liška! Já to musím vědět! Můj děda totiž mnoho let na vesnici liš