Přeskočit na hlavní obsah

Bahenní sopky v Berce se psem


Psi a bahno. Existuje snad lepší kombinace? A když tuto kombinaci ještě spojíte s cestováním, vyjdou vám bahenní sopky v Berce. Jedno z TOP míst, které jsme na naší cestě po Evropě poznali. Najdete ho v Rumunsku, v zemi, ve které musíte na každém kilometru obdivovat nádhernou přírodu.

Transfagarasan, Sighisoara, Apuseni, Karpaty a mnoho dalších míst jsme letos na přelomu září a října navštívili se psem, ale sopky v Berce byly tím místem, které si náš pes užil nejvíce.


Co o bahenních sopkách v Berce víme? Jedná se o geologickou a botanickou rezervaci, která se nachází u obce Berca ve východní části Karpat. Nejsou to sopky v pravém slova smyslu, ale několik
metrů vysoké útvary vzniklé vývěrem plynů a bahna. Obdivovat je můžete na třech místech nedaleko od sobe. Turisticky nejnavštěvovanější jsou Malé bahenní sopky, ale my jsme se vydali k těm Velkým, které přinášejí nejlepší podívanou, s minimem turistů. Všude jsme četli o tom, že Velké bahenní sopky jsou zdarma, ale my jsme již platili 4 LEI za osobu (studenti 2 LEI, děti 1 LEI). Psi na toto místo mohou bez problémů a neplatí se za ně žádný poplatek. Místo není nikterak ohraničené a
je naprosto nepoznamenané turismem.

Mohu říct, že už jen první pohled na tu krásu, která se nám po vstupu naskytla, byl zážitkem. A nejen pro nás, ale i pro psa. Šejmi byla chvíli fascinována tím, co vidí a pak začala radostí lítat sem a tam. A i když byla na vodítku, tak její radostné skákání a touha vše vidět byla neskutečná. Chodila k bublajícím sopkám, na které se stále nemohla vynadívat. Pak si sedla k vrcholu toho nejvyššího útvaru a snad pět minut se jen kochala tou krásou kolem. Těmi barvami, kterými celé to místo hrálo, tím vzduchem s mírnou příměsí síry, ale i tou krajinou, do které jsou sopky posazeny.Co více dodat? Často toto místo lidé popisují jako měsíční krajinu a já naprosto souhlasím. Ve mně navíc vyvolávalo stejné pocity, jako jsem měla při pohledu na kráter Stefanos na řeckém ostrově Nisyros. Člověk si na jednu stranu připadá tak malý, proti tomu všemu velkému, co právě nyní vidí, ale přitom je velký právě díky tomu, že na tomto místě může být.

Bahenní sopky v Berce doporučuji proto navštívit úplně všem. Se psem i bez psa. Pokud se ale vydáte se psem, mějte ho celou dobu na vodítku. Zvláště, jestli je taková turbomyš, jako je ten náš. Nemít ho na vodítku, tak bychom ho ještě teď vyhrabávali z bahna a asi bychom složitě vysvětlovali Rumunům, že se náš pes dohrabal k novému nalezišti plynu.

Takže nezapomeňte být #aktivnisepsem a sledovat můj blog na Facebooku a instagramu @zivotseshibainu

PSÍ BLOG
Náš Facebook: https://www.facebook.com/zivotseshibainu/
Náš Instagram: @zivotseshibainu


Komentáře

  1. Hrozně Vám děkuji za Váš blog, narazila jsem na něj teprve nedávno, fenečku Shibi, je sice křížená, ale to jí nic neubírá na shibí povaze. Stále mně nepřestává fascinovat její nepředvídatelná povaha, radost ze života a tvrdohlavost. S tou jsem již přestala bojovat :) Od té doby, co jí mám, jsem propadla právě kouzlu výletů s ní, protože ona má ze všeho neskutečnou radost a já jí to ráda dopřeji. Na zahraničí se tedy moc necítíme, ale i u nás je spoustu krásných míst. Takže moc děkuji a přeji hodně dalších zajímavých cest a zážitků.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Já vám zas děkuji za krásný komentář <3 Je to úžasné plemeno a ono je samo o sobě důvodem, proč píši tento blog, protože to prostě svět musí vidět :) Krásný den, mnoho zážitků s pejskem a mnoho společných cest jak v ČR, tak možná někdy i v zahraničí.

      Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Se psem k Balatonu

Balatongyörök Léto už sice pomalu končí, ale tento článek bude aktuální každý rok. Na začátku musím přiznat, že jsem byla dost skeptická vůči letní dovolené se psem. Přece jen je něco jiného, když vezmete psa na víkend po Čechách nebo někam na hory a něco jiného, když jedete k moři, v našem případě k Balatonu. Zpětně ale musím říci, že jsem byla moc ráda, že jsme ji vzali s sebou a to i přesto, že nás v mnoha ohledech omezovala a dovolená byla přece jen jiná, než kdybychom Šejminku s sebou neměli. Základní tipy, jak se psem k Balatonu: Hrad Sümeg Zařiďte si cestovní pas pro psa – zní to složitě, ale pas funguje jako očkovací průkaz. Dojděte si ke svému veterináři, který vám pas vystaví, a zároveň s tím psa naočkuje. Pokud tedy víte, že se psem budete chtít někdy vycestovat, nechte mu pas vystavit automaticky při očkování, protože jinak ho budete muset přeočkovat, i když ještě jeho očkování bude v platnosti. Po vystavení pasu, a tedy po přeočkování, může pes vycestov

Článek o šibách, který nebude v časopise

Jaké to je mít doma shiba-inu? Šiba je velmi odlišná od ostatních plemen. Je velmi inteligentní a paličatá. Žije ve svém světě a do toho pouští jen vyvolené. Být pánem šiby, je jakési privilegium, které si uvědomíte až při soužití s ní. Mít doma šibu je jako žít na houpačce, nikdy nevíte, co udělá. Někteří možná namítnou, že to nelze vědět u žádného psa, ale u šiby je to přece jen jiné. Možná je to právě její vysoká inteligence, která z ní dělá výjimečného psa. Většina psů se podřídí tomu, co chce jejich pán, ale šiba taková není. Vy musíte pochopit ji. Musíte ji respektovat a stanovovat hranice velmi opatrně, protože cokoliv uděláte špatně, xkrát se vám vrátí. Šiba není klasický pes, je to snad jiný živočišný druh. Je hrozně věrná, oddaná, ale přitom maximálně samostatná. Ona pány svým způsobem nepotřebuje, oni prostě potřebují ji. Je hodně klidná a rozvážná. Prostě nad vším hrozně dlouho přemýšlí. Je čistotná a tichá, takže ideální pes do bytu.  Je shiba vycvičitelný pes?

Můj pes není liška!

Shiba-inu Miluji to, co Šejmi každý den vymyslí. Miluji její povahu, to jak je paličatá, dominantní, sladká a nádherná. Každý den děkuji za to, že ji mám. A jsem víc a víc hrdá na to, že je celá moje (naše). Vždy se dmu pýchou, když ji venčím a ona kráčí jako královna. Našlapuje zlehka, s noblesou. Nejen, že rozzáří můj den, ona rozzáří i celé město, kterým procházíme. Má hrdost snad ani nemůže být větší. Větší nemůže být ani má jistota, že je to ten nejkrásnější pes na celém světě (stejně tak, jako má tuhle jistotu každý majitel psa). Zaručeně. Tento krásný pocit mi může zkazit jen jediné. Typická věta kolemjdoucího: „Ty jo, ta vypadá jako liška“…. A z pocitu hrdosti je pocit marnosti. Někteří trvají na tom, že to určitě liška je. Jedna malá holčička se mě dokonce se strachem v očích ptala, co je to za zvíře a nevěřila tomu, že je to pes. Je to marné, je to marné, je to marné… No tak, můj pes vážně není liška! Já to musím vědět! Můj děda totiž mnoho let na vesnici liš