Přeskočit na hlavní obsah

Sudoměř - výlet se psem na Strakonicku

Sudoměř je místo, které musí znát každý Strakoničák. Jde o malou vesnici přibližně 10 kilometrů od Strakonic, která láká turisty především ke slavné soše Jana Žižky z Trocnova.

Nedaleko vesnice se totiž v roce 1420 odehrála jedna z prvních větších bitev husitských válek, tzv. slavná bitva u Sudoměře.

Místo je vážně krásné a určitě výlet není nikterak náročný, takže se na něj mohou vydat i lidé se sníženou pohyblivostí. Od parkoviště k soše Jana Žižky to je necelý jeden kilometr.
Kromě Žižkovy mohyly se můžete zastavit i u dřevěných soch husitských bojovníků od řezbáře Ivana Šmilauera. Tyto čtyři sochy jsou symbolem čtyř stovek husitských bojovníků, a zároveň číslo čtyři symbolizuje artikuly pražské, pilíře celého husitského hnutí. 

Krásu a symboliku místa podtrhávají i okolní rybníky, které činí procházku se psem opravdu příjemnou. Najdeme tu například Nadvesný rybník, Potočný rybník, Škaredý rybník, Prostřední rybník, ale i známý rybník Markovec u Žižky.

Místo není zas tak turistické, jak by se mohlo zdát. Zvláště, když ho navštívíte jako my na podzim, potkáte tu pouze několik návštěvníků.

Přesto to není ideální místo na to, pustit psa na volno.

Rozhodně doporučuji nejít pouze ke slavné mohyle, ale udělat si menší okruh po okolí, které je opravdu nádherné.


Děkuji za sledování blogu na Facebooku: https://www.facebook.com/zivotseshibainu/?fref=ts

Sochy husitských bojovníků
Mohyla Jana Žižka z Trocnova
Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Se psem k Balatonu

Balatongyörök Léto už sice pomalu končí, ale tento článek bude aktuální každý rok. Na začátku musím přiznat, že jsem byla dost skeptická vůči letní dovolené se psem. Přece jen je něco jiného, když vezmete psa na víkend po Čechách nebo někam na hory a něco jiného, když jedete k moři, v našem případě k Balatonu. Zpětně ale musím říci, že jsem byla moc ráda, že jsme ji vzali s sebou a to i přesto, že nás v mnoha ohledech omezovala a dovolená byla přece jen jiná, než kdybychom Šejminku s sebou neměli. Základní tipy, jak se psem k Balatonu: Hrad Sümeg Zařiďte si cestovní pas pro psa – zní to složitě, ale pas funguje jako očkovací průkaz. Dojděte si ke svému veterináři, který vám pas vystaví, a zároveň s tím psa naočkuje. Pokud tedy víte, že se psem budete chtít někdy vycestovat, nechte mu pas vystavit automaticky při očkování, protože jinak ho budete muset přeočkovat, i když ještě jeho očkování bude v platnosti. Po vystavení pasu, a tedy po přeočkování, může pes vycestov

Článek o šibách, který nebude v časopise

Jaké to je mít doma shiba-inu? Šiba je velmi odlišná od ostatních plemen. Je velmi inteligentní a paličatá. Žije ve svém světě a do toho pouští jen vyvolené. Být pánem šiby, je jakési privilegium, které si uvědomíte až při soužití s ní. Mít doma šibu je jako žít na houpačce, nikdy nevíte, co udělá. Někteří možná namítnou, že to nelze vědět u žádného psa, ale u šiby je to přece jen jiné. Možná je to právě její vysoká inteligence, která z ní dělá výjimečného psa. Většina psů se podřídí tomu, co chce jejich pán, ale šiba taková není. Vy musíte pochopit ji. Musíte ji respektovat a stanovovat hranice velmi opatrně, protože cokoliv uděláte špatně, xkrát se vám vrátí. Šiba není klasický pes, je to snad jiný živočišný druh. Je hrozně věrná, oddaná, ale přitom maximálně samostatná. Ona pány svým způsobem nepotřebuje, oni prostě potřebují ji. Je hodně klidná a rozvážná. Prostě nad vším hrozně dlouho přemýšlí. Je čistotná a tichá, takže ideální pes do bytu.  Je shiba vycvičitelný pes?

Můj pes není liška!

Shiba-inu Miluji to, co Šejmi každý den vymyslí. Miluji její povahu, to jak je paličatá, dominantní, sladká a nádherná. Každý den děkuji za to, že ji mám. A jsem víc a víc hrdá na to, že je celá moje (naše). Vždy se dmu pýchou, když ji venčím a ona kráčí jako královna. Našlapuje zlehka, s noblesou. Nejen, že rozzáří můj den, ona rozzáří i celé město, kterým procházíme. Má hrdost snad ani nemůže být větší. Větší nemůže být ani má jistota, že je to ten nejkrásnější pes na celém světě (stejně tak, jako má tuhle jistotu každý majitel psa). Zaručeně. Tento krásný pocit mi může zkazit jen jediné. Typická věta kolemjdoucího: „Ty jo, ta vypadá jako liška“…. A z pocitu hrdosti je pocit marnosti. Někteří trvají na tom, že to určitě liška je. Jedna malá holčička se mě dokonce se strachem v očích ptala, co je to za zvíře a nevěřila tomu, že je to pes. Je to marné, je to marné, je to marné… No tak, můj pes vážně není liška! Já to musím vědět! Můj děda totiž mnoho let na vesnici liš