Přeskočit na hlavní obsah

Sudoměř - výlet se psem na Strakonicku

Sudoměř je místo, které musí znát každý Strakoničák. Jde o malou vesnici přibližně 10 kilometrů od Strakonic, která láká turisty především ke slavné soše Jana Žižky z Trocnova.

Nedaleko vesnice se totiž v roce 1420 odehrála jedna z prvních větších bitev husitských válek, tzv. slavná bitva u Sudoměře.

Místo je vážně krásné a určitě výlet není nikterak náročný, takže se na něj mohou vydat i lidé se sníženou pohyblivostí. Od parkoviště k soše Jana Žižky to je necelý jeden kilometr.
Kromě Žižkovy mohyly se můžete zastavit i u dřevěných soch husitských bojovníků od řezbáře Ivana Šmilauera. Tyto čtyři sochy jsou symbolem čtyř stovek husitských bojovníků, a zároveň číslo čtyři symbolizuje artikuly pražské, pilíře celého husitského hnutí. 

Krásu a symboliku místa podtrhávají i okolní rybníky, které činí procházku se psem opravdu příjemnou. Najdeme tu například Nadvesný rybník, Potočný rybník, Škaredý rybník, Prostřední rybník, ale i známý rybník Markovec u Žižky.

Místo není zas tak turistické, jak by se mohlo zdát. Zvláště, když ho navštívíte jako my na podzim, potkáte tu pouze několik návštěvníků.

Přesto to není ideální místo na to, pustit psa na volno.

Rozhodně doporučuji nejít pouze ke slavné mohyle, ale udělat si menší okruh po okolí, které je opravdu nádherné.


Děkuji za sledování blogu na Facebooku: https://www.facebook.com/zivotseshibainu/?fref=ts

Sochy husitských bojovníků
Mohyla Jana Žižka z Trocnova
Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

20 základních pravidel výcviku pozitivní motivací

V tomto článku se budu věnovat základům pozitivní motivace. Tedy všemu, co byste měli znát, než se dáte do tohoto typu výcviku.


Pozitivní motivace vychází z toho, že odměna tvoří chování, zatímco trest chování zastavuje. Trestem tedy nikdy nevytvoříte chování u psa!Při výcviku se používají pamlsky několika hodnot. Doporučuje se při učení nového cviku používat pamlsky nejvyššího řádu, a pro opakování již pamlsky nižšího řádu.Psovi se slovem označuje začátek a konec výcviku. Například: "CVIČÍME" a po skončení: "KONEC CVIČENÍ, VOLNO". Odměňováno je žádoucí chování. Nežádoucímu chování se předchází.Odměňují se jednotlivé kroky. Například je naším cílem dostat psa na bedýnku. Upřeně koukáme na bedýnku a odměňujeme vše, co vede psa k dosáhnutí tohoto cíle. Tedy napřed samotný jeho pohled na bedýnku, očuchání, položení packy apod.Po odměně následuje restart. Pes položí packu na bedýnku, odměníte i tento mezikrok a následně hodíte další pamlsek do dálky a řeknete: "Hl…

Článek o šibách, který nebude v časopise

Jaké to je mít doma shiba-inu?
Šiba je velmi odlišná od ostatních plemen. Je velmi inteligentní a paličatá. Žije ve svém světě a do toho pouští jen vyvolené. Být pánem šiby, je jakési privilegium, které si uvědomíte až při soužití s ní. Mít doma šibu je jako žít na houpačce, nikdy nevíte, co udělá. Někteří možná namítnou, že to nelze vědět u žádného psa, ale u šiby je to přece jen jiné. Možná je to právě její vysoká inteligence, která z ní dělá výjimečného psa. Většina psů se podřídí tomu, co chce jejich pán, ale šiba taková není. Vy musíte pochopit ji. Musíte ji respektovat a stanovovat hranice velmi opatrně, protože cokoliv uděláte špatně, xkrát se vám vrátí. Šiba není klasický pes, je to snad jiný živočišný druh. Je hrozně věrná, oddaná, ale přitom maximálně samostatná. Ona pány svým způsobem nepotřebuje, oni prostě potřebují ji. Je hodně klidná a rozvážná. Prostě nad vším hrozně dlouho přemýšlí. Je čistotná a tichá, takže ideální pes do bytu. 
Je shiba vycvičitelný pes? Myslíte si,…

Výcvik pozitivkou úvod

Výcvik šib je téma samo o sobě. Objevují se názory, které říkají, že shibu prostě vycvičit nelze. Osobně se mi ale nejvíce líbí názor, že shibu nemá cenu cvičit, se šibou se musíte domluvit. Dnes už vím, že tenhle názor je nejbližší tomu, co se v reálu děje. Shiba je svá, paličatá, dělá věci s rozmyslem a nedělá věci, o kterých není přesvědčena, že mají význam. Není to žádný bláznivý ratlík, který bude skákat tak, jak pískáte. Na druhou stranu je shiba hrozně učenlivá, inteligentní. To jsou ty nejdůležitější předpoklady, se kterými se dá při výcviku pracovat. Foto: Petra Marečková http://psipark.cz/aktuality
Naše začátky ohledně výcviku byly trochu chaotické a dodnes mě to mrzí. Byli jsme, co se týče výcviku psů, úplní začátečníci. Naším cílem bylo vycvičit psa a moc jsme nepřemýšleli nad tím jak. Vybrali jsme klasický cvičák, který nám doporučila známá. Na ten cvičák chodíme dodnes, takže tu rozhodně neříkám, že to byla chyba, ale bereme ho spíše jako další krok k socializaci Šejmin…