Přeskočit na hlavní obsah

Bulharsko se psem - podmínky vstupu psa do země

Se psem do Bulharska
V tomto článku se budu věnovat podmínkám vstupu se psem do Bulharska. Na internetu se dočtete spoustu informací o cestování psů, ale většinou narazíte na informace, které se vzájemně vylučují. Důvodů je několik. Kromě neschopnosti autorů článků pořádně hledat informace, kdy opíší hned první zdroj, co najdou, je jeden z problémů i ten, že se informace neustále mění. To, co tedy platilo před pěti lety, nemusí platit nyní. Tento článek je tedy aktuální k 11.7.2017 a je napsán po
konzultaci se Státní veterinární správou.

V článku se budu věnovat cestě do Bulharska autem přes tyto tři evropské země:

 • Slovensko
 • Maďarsko
 • Rumunsko

Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko mají jedno společné. Jsou to země Evropské unie. Ale přesto je mezi nimi jeden rozdíl. Bulharsko a Rumunsko nejsou součástí schengenského prostoru. (mimochodem jako Kypr a Chorvatsko).

Nicméně nás tato informace může u těchto dvou zemí nechat klidnými. Platí zde pro nás stejné podmínky jako u Slovenska a Maďarska.

Když tedy jedete autem do Bulharska, přes Evropskou unii, tak vám stačí pouze tyto 3 hlavní věci, které potřebujete pro každé cestování se psem do zahraničí. Jedná se o:

 1. Pas zvířete v zájmovém chovu (POZOR! Staré mezinárodní očkovací průkazy do zahraničí již neplatí). Vzor platného pasu:
  Zdroj: Státní veterinární správa
 2. Identifikace zvířete mikročipem (ten musí splňovat normy ISO 11784 a 11785; označení tetováním je uznáváno jen v případě, že je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011)
 3. Platné očkování proti vzteklině (musí být potvrzené v pasu, včetně délky platnosti očkování - při očkování musí být pes již označen). Očkování je platné pokud:
  1. 21 dní po provedení očkování, které je podle vakcinačního schématu požadovaného výrobcem považováno za poslední pro základní očkování (u mláděte, které je vakcinováno poprvé), nebo
  2. ode dne přeočkování, pokud byla očkovací látka podána během doby platnosti předchozího očkování v zemi, kde bylo toto předchozí očkování provedeno. Toto přeočkování je považováno za základní, pokud neexistuje doklad potvrzující předchozí očkování.
U toho očkování proti vzteklině se na chvíli zastavím. Očkování proti vzteklině se vám automaticky dává do pasu zvířete. Při vystavování pasu se vám do něj dá razítko, ale to začne platit až tři týdny po jeho zapsání do pasu. A je jedno, že máte očkovací průkaz, kde máte platné očkování. Počítá se to, co je v pasu. Pokud se tedy chystáte vycestovat a nemáte pas, musíte si ho zařizovat minimálně 3 týdny před vycestováním z ČR. Může nastat také situace, kdy máte očkování proti vzteklině v platnosti a zapsané v očkovacím průkazu a další přeočkování vás čeká například až za půl roku, ale vy najednou budete potřebovat pas. V tom případě budete muset znova do psa píchnout očkovací látku, a to i přesto, že ji již v sobě má. Proto doporučuji už při prvním očkování nechat vystavit automaticky pas, abyste těmto nepříjemnostem předešli a psa zbytečně neočkovali dvakrát za sebou.

Upozornění: Tento článek se věnuje klasickému cestování po Evropě s jedním, dvěma psy a pokud je pes při cestě doprovázen vámi jako jeho majitelem, tedy jestliže vy jste uvedeni v pasu psa. V tomto případě nepotřebujete žádné další doklady, razítka, očkování ani vyšetření. A samozřejmě se předpokládá, že za celou dobu neopustíte Evropskou unii.

Ve chvíli, kdy je pes prodáván nebo budete cestovat s více než pěti zvířaty nebo bude zvíře cestovat samo bez doprovodu, musejí být splněny další podmínky. V posledních 48 hodinách před cestou musí být klinicky vyšetřeno u soukromého veterinárního lékaře a jeho způsobilost k cestě musí být zaznamenána do pasu do oddílu X. Dále musí být zvíře provázeno veterinárním osvědčením, které bude vystaveno místně příslušnou krajskou veterinární správou.

Na závěr ještě některé informace ohledně přepravy.

Neexistují žádná ustanovení, která se týkají způsobu přepravy psů v případě dopravy osobním automobilem, autobusem či vlakem. Musí být pouze splněny základní požadavky, aby pes měl možnost si lehnout, vstát, otočit se a v případě dlouhé cesty měl k dispozici napájecí vodu a krmení. Zvíře zároveň nesmí ohrožovat řidiče.

U letecké dopravy můžete narazit na některé speciální požadavky, které se vždy vztahují k pravidlům konkrétního leteckého dopravce. Některé firmy například požadují doklad o klinickém vyšetření. Pokud tedy chcete cestovat se psem v letadle, informujete se na podmínky u letecké společnosti nebo cestovní kanceláře.

Bojová plemena

Samostatnou kapitolou jsou bojová plemena, kdy bohužel neexistuje žádný přehled zemí, které zakazují vstup na své území vybraným plemenům psů. Každý stát si tedy řídí tuto problematiku sám a EU mu nedává povinnost tyto informace uveřejňovat, proto je dobré se informovat o podmínkách vstupu vždy před cestou a to na:


 1. konzulárních odděleních velvyslanectví daných státůhttp://www.mzv.cz/jnp/cz/o_ministerstvu/adresar_diplomatickych_misi/cizi_urady_pro_cr/index.html nebo
 2. přímo u veterinárních autorit daných států:


Sledovat nás můžete na Facebooku: https://www.facebook.com/zivotseshibainu/?fref=ts


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Se psem k Balatonu

Balatongyörök Léto už sice pomalu končí, ale tento článek bude aktuální každý rok. Na začátku musím přiznat, že jsem byla dost skeptická vůči letní dovolené se psem. Přece jen je něco jiného, když vezmete psa na víkend po Čechách nebo někam na hory a něco jiného, když jedete k moři, v našem případě k Balatonu. Zpětně ale musím říci, že jsem byla moc ráda, že jsme ji vzali s sebou a to i přesto, že nás v mnoha ohledech omezovala a dovolená byla přece jen jiná, než kdybychom Šejminku s sebou neměli. Základní tipy, jak se psem k Balatonu: Hrad Sümeg Zařiďte si cestovní pas pro psa – zní to složitě, ale pas funguje jako očkovací průkaz. Dojděte si ke svému veterináři, který vám pas vystaví, a zároveň s tím psa naočkuje. Pokud tedy víte, že se psem budete chtít někdy vycestovat, nechte mu pas vystavit automaticky při očkování, protože jinak ho budete muset přeočkovat, i když ještě jeho očkování bude v platnosti. Po vystavení pasu, a tedy po přeočkování, může pes vycestov

Článek o šibách, který nebude v časopise

Jaké to je mít doma shiba-inu? Šiba je velmi odlišná od ostatních plemen. Je velmi inteligentní a paličatá. Žije ve svém světě a do toho pouští jen vyvolené. Být pánem šiby, je jakési privilegium, které si uvědomíte až při soužití s ní. Mít doma šibu je jako žít na houpačce, nikdy nevíte, co udělá. Někteří možná namítnou, že to nelze vědět u žádného psa, ale u šiby je to přece jen jiné. Možná je to právě její vysoká inteligence, která z ní dělá výjimečného psa. Většina psů se podřídí tomu, co chce jejich pán, ale šiba taková není. Vy musíte pochopit ji. Musíte ji respektovat a stanovovat hranice velmi opatrně, protože cokoliv uděláte špatně, xkrát se vám vrátí. Šiba není klasický pes, je to snad jiný živočišný druh. Je hrozně věrná, oddaná, ale přitom maximálně samostatná. Ona pány svým způsobem nepotřebuje, oni prostě potřebují ji. Je hodně klidná a rozvážná. Prostě nad vším hrozně dlouho přemýšlí. Je čistotná a tichá, takže ideální pes do bytu.  Je shiba vycvičitelný pes?

Můj pes není liška!

Shiba-inu Miluji to, co Šejmi každý den vymyslí. Miluji její povahu, to jak je paličatá, dominantní, sladká a nádherná. Každý den děkuji za to, že ji mám. A jsem víc a víc hrdá na to, že je celá moje (naše). Vždy se dmu pýchou, když ji venčím a ona kráčí jako královna. Našlapuje zlehka, s noblesou. Nejen, že rozzáří můj den, ona rozzáří i celé město, kterým procházíme. Má hrdost snad ani nemůže být větší. Větší nemůže být ani má jistota, že je to ten nejkrásnější pes na celém světě (stejně tak, jako má tuhle jistotu každý majitel psa). Zaručeně. Tento krásný pocit mi může zkazit jen jediné. Typická věta kolemjdoucího: „Ty jo, ta vypadá jako liška“…. A z pocitu hrdosti je pocit marnosti. Někteří trvají na tom, že to určitě liška je. Jedna malá holčička se mě dokonce se strachem v očích ptala, co je to za zvíře a nevěřila tomu, že je to pes. Je to marné, je to marné, je to marné… No tak, můj pes vážně není liška! Já to musím vědět! Můj děda totiž mnoho let na vesnici liš