Přeskočit na hlavní obsah

Tiské stěny: místo, které otevře bránu vaší fantazie

Na Ústecku, respektive Děčínsku, si můžete udělat příjemný výlet k pískovcovému masivu Tiské skály. Najdete ho v obci Tisá, 25 kilometrů od Ústí nad Labem.

Po zaplacení vstupu 40 Kč (pes je zdarma) máte na výběr mezi malým (Malé stěny) a velkým (Velké stěny) okruhem. My se vydali na oba a byla to dohromady otázka přibližně tří hodin. Takže zcela nenáročný výlet, v nenáročném terénu (nenáročný je především velký okruh), při kterém se můžete kochat, jak dlouho chcete. Pokud budete chtít absolvovat pouze jednu trasu, určitě doporučuji tu delší, jejíž součástí je nádherná příroda. Romantiky si prostě na velkém okruhu užijete více.

Tiské skály se psem
A co vás tedy čeká? Najdete zde mnoho skalních útvarů, které jsou opředeny řadou pověstí a legend. Jedna z legend, která se k místu váže je pověst o francouzském šlechtici Leduquinovi a zlých skřítcích, kteří lidem sypali do kapes bludné koření. Nyní je místo dobře schůdné, ale dříve mohlo skutečně působit jako skalní bludiště, takže se bloudění dalo na chudáky skřítky dobře svést.

Několik století zpět se lidé na toto místo báli vstoupit, protože si mysleli, že se jedná o dílo ďábla. Pokud ho ale navštívíte, bude vám jasné, že je spíše dílem božím. Opravdu krásné místo, které doporučuji navštívit. Každá skála má své jméno a již to dokonale zaměstná vaši fantazii. Jen si dejte pozor, až budete vycházet z jeskyně oblud, aby si vás s ní lidé nespletli:) A co teprve názvy jako Napoleonova bota, Cikánský tábor, Kuří nožky, Želva, Dědečkova stolice, Žabí korunka či Sloní noha.

A až potom vylezete na skály, ze kterých se vám rozprostře nádherný výhled na České středohoří, určitě si vzpomenete na Tomáše Holého ve slavném filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Atmosféru vám tak mohou kazit pouze všudepřítomní lidé. Nebo musíte mít jako my štěstí na víkend, kdy je relativně chladno a lidí tu bude poskromnu.

Při výletu nezapomeňte na občerstvení v turistické chatě, která se nachází v půlce velkého okruhu. 

Pozor na schody!


V půlce velkého okruhu
Jediným problémem, co se týče pobytu se psem, je výstup po děravých-kovových schodech na skálu v půlce velkého okruhu, v blízkosti turistické chaty. My po nich Šejminku vynesli, ale v nejhorším se můžete vrátit a vyjít na začátku okruhu schody přírodní, které jsou pro psa schůdnější a díky tomu uvidíte i druhou polovinu výletu.

Jestliže vyjdete před polednem, budete mít času dost. Ale určitě jděte obě dvě části velkého okruhu, stojí to za to. První část je totiž zasazena do nádherné krajiny, zatímco z druhé části budete mít úchvatné výhledy ze skal do krajiny. Prostě pohádka.
Schody na konci okruhu

Tiské skály - důležité informace


 • součást chráněné krajinné oblasti Labské pískovce
 • skalní město stojí na 99,56 hektarech
 • ze skal, které mají až 70 metrů se vám naskýtá nádherný výhled na České středohoří
 • nadmořská výška v nejvyšším bodě je 613 metrů
 • 2 prohlídkové okruhy
 • zaparkovat můžete ve středu obce u kostela sv. Anny (zde jsme začali my a doporučuji) nebo u Turistické chaty na konci skal. V sezóně se parkovné platí (v dubnu jsme neplatili)
 • skály jsou přístupné celoročně
 • vstup je 40 Kč

První český psí blog plný příběhů, fotek a výletů, můžete sledovat na Facebooku: https://www.facebook.com/zivotseshibainu/?fref=ts

Komentáře

 1. Hezky napsané. Taky hodně cestuji se svou Shiba inu a dávám tipy na výlet na svém FB, ale vy jste to posunula mnohem dál. Moc děkuji. Lenka z K.Varů

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já děkuji Vám za krásný komentář. A přeji mnoho nádherných výletů s Vaší šibou. Kohoutová

   Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Můj pes není liška!

Shiba-inu Miluji to, co Šejmi každý den vymyslí. Miluji její povahu, to jak je paličatá, dominantní, sladká a nádherná. Každý den děkuji za to, že ji mám. A jsem víc a víc hrdá na to, že je celá moje (naše). Vždy se dmu pýchou, když ji venčím a ona kráčí jako královna. Našlapuje zlehka, s noblesou. Nejen, že rozzáří můj den, ona rozzáří i celé město, kterým procházíme. Má hrdost snad ani nemůže být větší. Větší nemůže být ani má jistota, že je to ten nejkrásnější pes na celém světě (stejně tak, jako má tuhle jistotu každý majitel psa). Zaručeně. Tento krásný pocit mi může zkazit jen jediné. Typická věta kolemjdoucího: „Ty jo, ta vypadá jako liška“…. A z pocitu hrdosti je pocit marnosti. Někteří trvají na tom, že to určitě liška je. Jedna malá holčička se mě dokonce se strachem v očích ptala, co je to za zvíře a nevěřila tomu, že je to pes. Je to marné, je to marné, je to marné… No tak, můj pes vážně není liška! Já to musím vědět! Můj děda totiž mnoho let na vesnici liš

Článek o šibách, který nebude v časopise

Jaké to je mít doma shiba-inu? Šiba je velmi odlišná od ostatních plemen. Je velmi inteligentní a paličatá. Žije ve svém světě a do toho pouští jen vyvolené. Být pánem šiby, je jakési privilegium, které si uvědomíte až při soužití s ní. Mít doma šibu je jako žít na houpačce, nikdy nevíte, co udělá. Někteří možná namítnou, že to nelze vědět u žádného psa, ale u šiby je to přece jen jiné. Možná je to právě její vysoká inteligence, která z ní dělá výjimečného psa. Většina psů se podřídí tomu, co chce jejich pán, ale šiba taková není. Vy musíte pochopit ji. Musíte ji respektovat a stanovovat hranice velmi opatrně, protože cokoliv uděláte špatně, xkrát se vám vrátí. Šiba není klasický pes, je to snad jiný živočišný druh. Je hrozně věrná, oddaná, ale přitom maximálně samostatná. Ona pány svým způsobem nepotřebuje, oni prostě potřebují ji. Je hodně klidná a rozvážná. Prostě nad vším hrozně dlouho přemýšlí. Je čistotná a tichá, takže ideální pes do bytu.  Je shiba vycvičitelný pes?

Výcvik pozitivkou úvod

Výcvik šib je téma samo o sobě. Objevují se názory, které říkají, že shibu prostě vycvičit nelze. Osobně se mi ale nejvíce líbí názor, že shibu nemá cenu cvičit, se šibou se musíte domluvit. Dnes už vím, že tenhle názor je nejbližší tomu, co se v reálu děje. Shiba je svá, paličatá, dělá věci s rozmyslem a nedělá věci, o kterých není přesvědčena, že mají význam. Není to žádný bláznivý ratlík, který bude skákat tak, jak pískáte. Na druhou stranu je shiba hrozně učenlivá, inteligentní. To jsou ty nejdůležitější předpoklady, se kterými se dá při výcviku pracovat. Foto: Petra Marečková  http://psipark.cz/aktuality Naše začátky ohledně výcviku byly trochu chaotické a dodnes mě to mrzí. Byli jsme, co se týče výcviku psů, úplní začátečníci. Naším cílem bylo vycvičit psa a moc jsme nepřemýšleli nad tím jak. Vybrali jsme klasický cvičák, který nám doporučila známá. Na ten cvičák chodíme dodnes, takže tu rozhodně neříkám, že to byla chyba, ale bereme ho spíše jako další krok k socia