Přeskočit na hlavní obsah

Vážně moc moc unavený pejsek


To, že je život se šibou vážně boj, dokazují naše každodenní venčící akce. Když byla Šejmi ještě štěňátko, měli jsme strašný problém ji dostat ven, protože se chtěla honit po bytě. Vždy, když mělo přijít venčení, dělala vše proto, abychom ji honili. Schovávala se pod postelí a hrála s námi prostě strašně super hru. O tom, jak jsme to řešili, jsem již psala http://zivotseshibainu.blogspot.com/2015/01/jak-dostat-pozitivkou-turbo-mys-ven.html), takže tomu se věnovat dále nebudu. 


Nyní máme ale obrácený problém. To, že se šiba nechce jít venčit, sice stále zůstalo, ale nyní již nelítá po bytě, nyní leží, ani se nehne a dělá hrozně unavenou, nemohoucí a neschopnou se zvednout. Hlavně večer jí dostat ven je nadlidský úkol. Vážně jsme zkoušeli všechno, ale ta líná potvůrka psí, paličák šibovský se prostě nehne. Dostat ven jí lze pouze jediným způsobem, dojít si pro ni na postel, dát jí obojek a vzít ji do náruče. Jinak to vážně nejde. Nastává pak pětiminutová komedie, během které si předáváme psa z náruče do náruče, abychom se obuli a oblékli. 

Ještě než přítel se šibou v náruči vyjde z bytu, tak se jí vždy „zeptá“, zda to přece jenom nezvládne sama.  Šiba mu nepřítomným výrazem umírajícího dá najevo, že se asi zbláznil, a tak se vydávají na venčení. Přítel schází schody, pracně si otevře domovní dveře, sejde další schody, přejde silnici a až pak položí šibu na zem. 

Ta chudák nemohoucí, unavená a strhaná těžkým psím životem se teda, když už to jinak nejde, postaví na vlastní. Občas pro větší dramatičnost ještě ulehne na chodník a dává najevo svůj odpor vůči večernímu venčení. Její únava a naštvání z nutnosti se procházet přejde ve chvíli, kdy v dálce vidí psa, padat listí nebo cokoliv jiného co stojí za její pozornost. A jelikož je to šiba, tak následně schválně prodlužuje procházku, aby dala jasně najevo, že když už se musela zvednout, tak si to pořádně užije. Navíc když trpí ona, musíme trpět i my. Prostě šiba. 


Více příběhů a fotek najdete na FB: https://www.facebook.com/zivotseshibainu

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Můj pes není liška!

Shiba-inu Miluji to, co Šejmi každý den vymyslí. Miluji její povahu, to jak je paličatá, dominantní, sladká a nádherná. Každý den děkuji za to, že ji mám. A jsem víc a víc hrdá na to, že je celá moje (naše). Vždy se dmu pýchou, když ji venčím a ona kráčí jako královna. Našlapuje zlehka, s noblesou. Nejen, že rozzáří můj den, ona rozzáří i celé město, kterým procházíme. Má hrdost snad ani nemůže být větší. Větší nemůže být ani má jistota, že je to ten nejkrásnější pes na celém světě (stejně tak, jako má tuhle jistotu každý majitel psa). Zaručeně. Tento krásný pocit mi může zkazit jen jediné. Typická věta kolemjdoucího: „Ty jo, ta vypadá jako liška“…. A z pocitu hrdosti je pocit marnosti. Někteří trvají na tom, že to určitě liška je. Jedna malá holčička se mě dokonce se strachem v očích ptala, co je to za zvíře a nevěřila tomu, že je to pes. Je to marné, je to marné, je to marné… No tak, můj pes vážně není liška! Já to musím vědět! Můj děda totiž mnoho let na vesnici liš

Článek o šibách, který nebude v časopise

Jaké to je mít doma shiba-inu? Šiba je velmi odlišná od ostatních plemen. Je velmi inteligentní a paličatá. Žije ve svém světě a do toho pouští jen vyvolené. Být pánem šiby, je jakési privilegium, které si uvědomíte až při soužití s ní. Mít doma šibu je jako žít na houpačce, nikdy nevíte, co udělá. Někteří možná namítnou, že to nelze vědět u žádného psa, ale u šiby je to přece jen jiné. Možná je to právě její vysoká inteligence, která z ní dělá výjimečného psa. Většina psů se podřídí tomu, co chce jejich pán, ale šiba taková není. Vy musíte pochopit ji. Musíte ji respektovat a stanovovat hranice velmi opatrně, protože cokoliv uděláte špatně, xkrát se vám vrátí. Šiba není klasický pes, je to snad jiný živočišný druh. Je hrozně věrná, oddaná, ale přitom maximálně samostatná. Ona pány svým způsobem nepotřebuje, oni prostě potřebují ji. Je hodně klidná a rozvážná. Prostě nad vším hrozně dlouho přemýšlí. Je čistotná a tichá, takže ideální pes do bytu.  Je shiba vycvičitelný pes?

Výcvik pozitivkou úvod

Výcvik šib je téma samo o sobě. Objevují se názory, které říkají, že shibu prostě vycvičit nelze. Osobně se mi ale nejvíce líbí názor, že shibu nemá cenu cvičit, se šibou se musíte domluvit. Dnes už vím, že tenhle názor je nejbližší tomu, co se v reálu děje. Shiba je svá, paličatá, dělá věci s rozmyslem a nedělá věci, o kterých není přesvědčena, že mají význam. Není to žádný bláznivý ratlík, který bude skákat tak, jak pískáte. Na druhou stranu je shiba hrozně učenlivá, inteligentní. To jsou ty nejdůležitější předpoklady, se kterými se dá při výcviku pracovat. Foto: Petra Marečková  http://psipark.cz/aktuality Naše začátky ohledně výcviku byly trochu chaotické a dodnes mě to mrzí. Byli jsme, co se týče výcviku psů, úplní začátečníci. Naším cílem bylo vycvičit psa a moc jsme nepřemýšleli nad tím jak. Vybrali jsme klasický cvičák, který nám doporučila známá. Na ten cvičák chodíme dodnes, takže tu rozhodně neříkám, že to byla chyba, ale bereme ho spíše jako další krok k socia