Přeskočit na hlavní obsah

Nikdy nevěřte hodné šibě!


Šiba je malé podlé stvoření. Na světě je jen ze dvou důvodů: vládnout světu a zlobit své páníčky (spíše sluhy). A ta naše šiba je král všech zlobivých psů. Ale pozor! Občas má slabé chvilky a chová se jako anděl. Příjemným překvapením bylo její chování při procházce naučnou stezkou Vildenberk (okruh u Brna kolem krásných studánek). Šiba byla úplně vzorná, šla bez vodítka, chodila na zavolání, neutíkala, no prostě anděl. Milým překvapením bylo potkání manželů se dvěma psy. Úplně jsme zírali, když šiba čekala na svolení, že si s nimi může hrát. A šok přišel i ve chvíli, kdy se manželé se svými psy vydali opačným směrem a šiba přišla k nám na zavolání a vůbec za nimi nechtěla běžet. V tu chvíli jsme koukali s otevřenou pusou, protože to byla chvíle srovnatelná se zázrakem. Naše šiba zvládla rušivku první kategorie a přišla na zavolání. No neskutečné…. Další hodinu si šiba procházku užívala a my také, protože na ní byl dokonalý spoleh. Pyšně jsme s přítelem vedli debatu o tom, jak se ten pes hezky zklidňuje a že dělá každým dnem pokroky. Máme doma prostě hodnou šibu.Jenže to by nesměla být šiba, aby nám nedala jasně najevo, že není žádné zkrotitelné pracovní plemeno a z čista jasna si frnkla neznámo kam. I když jsme tedy měli podezření, že je nejspíše tam, kde je i ta srnka, kterou jsme viděli před chvílí a o které jsme se domnívali, že ji šiba neviděla. Možná neviděla, ale určitě cítila…. A tak jsme asi 4 minuty o šibě nic nevěděli. Dost divný pocit. V tu chvíli se ve mně mísilo několik pocitů, ale stále převládal ten, že jí věřím, že se vrátí. A vrátila. Přišla až k nám v domnění, že za to dostane pamlsek. Udělala na nás ty smutné šibí oči, které říkají, že ví, co provedla, ale že i tak si zaslouží odměnu. Tak to teda ani omylem!!!! Nic nedostala a hlasem jsme ji dali jasně najevo, že něco udělala špatně. Přesto jsme ji nezbavili svobody, protože bychom jí potrestali za to, že přišla, a to jsme vážně nechtěli. A tak jsme šli dál, jako by se nic nedělo. Ale dělo, za dalších 5 min udělala šiba to samé. Ověřila si, že i když se vzdálí mimo dohled (podotýkám, že to udělala na této procházce úplně poprvé v životě), že tam vždy na ní budeme čekat. A víte co? Opět se za chvíli vrátila. Celá šťastná, během vyčerpaná a s loudícím úsměvem. Tentokrát ale bez milosti byla zbavena svobody a připoutána šla na vodítku až do konce procházky. 

A jaké z toho plyne ponaučení? NIKDY NEVĚŘTE HODNÉ ŠIBĚ!!!!!


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

20 základních pravidel výcviku pozitivní motivací

V tomto článku se budu věnovat základům pozitivní motivace. Tedy všemu, co byste měli znát, než se dáte do tohoto typu výcviku.


Pozitivní motivace vychází z toho, že odměna tvoří chování, zatímco trest chování zastavuje. Trestem tedy nikdy nevytvoříte chování u psa!Při výcviku se používají pamlsky několika hodnot. Doporučuje se při učení nového cviku používat pamlsky nejvyššího řádu, a pro opakování již pamlsky nižšího řádu.Psovi se slovem označuje začátek a konec výcviku. Například: "CVIČÍME" a po skončení: "KONEC CVIČENÍ, VOLNO". Odměňováno je žádoucí chování. Nežádoucímu chování se předchází.Odměňují se jednotlivé kroky. Například je naším cílem dostat psa na bedýnku. Upřeně koukáme na bedýnku a odměňujeme vše, co vede psa k dosáhnutí tohoto cíle. Tedy napřed samotný jeho pohled na bedýnku, očuchání, položení packy apod.Po odměně následuje restart. Pes položí packu na bedýnku, odměníte i tento mezikrok a následně hodíte další pamlsek do dálky a řeknete: "Hl…

Zkouška nervů paničky

Panička si na víkend pozvala na naši chaloupku pro mě zcela cizí lidi. Vůbec nechápu, co jí to napadlo. Navíc se mě ani nezeptala, což již samo o sobě je donebevolající. Myslím, že jí už dlouho dávám jasně najevo, že ta chalupa je moje, ale ona je prostě úplně natvrdlá a nechápe to. Ti divní lidi pořád do ní něco nalévali a ona byla nějaká veselá, což se mi nelíbilo, protože se mi věnovala méně, než obvykle. Moc jsem to nepochopila. Zapíjeli prý nějakého narozeného Filípka. No ale co je mě do nějakého Filipa? A to ani nemluvím o tom, že už ho tento týden zapíjela třikrát. Takže jistě chápete, že jsem byla celý víkend rozhořčená, a když už ti lidi konečně vypadli, tak jsem se paničce chtěla pomstít. Prostě dát jasně najevo, kdo je tady pánem. Chvíli jsem přemýšlela jak, ale nakonec se příležitost naskytla sama. Panička mě totiž vzala ke své tetě na návštěvu. A normálně si myslela, že si tam budu hrát a budu hodná. No, tak to tedy fakt ne. Začala jsem vymýšlet lumpárny, zatímco panička…

Článek o šibách, který nebude v časopise

Jaké to je mít doma shiba-inu?
Šiba je velmi odlišná od ostatních plemen. Je velmi inteligentní a paličatá. Žije ve svém světě a do toho pouští jen vyvolené. Být pánem šiby, je jakési privilegium, které si uvědomíte až při soužití s ní. Mít doma šibu je jako žít na houpačce, nikdy nevíte, co udělá. Někteří možná namítnou, že to nelze vědět u žádného psa, ale u šiby je to přece jen jiné. Možná je to právě její vysoká inteligence, která z ní dělá výjimečného psa. Většina psů se podřídí tomu, co chce jejich pán, ale šiba taková není. Vy musíte pochopit ji. Musíte ji respektovat a stanovovat hranice velmi opatrně, protože cokoliv uděláte špatně, xkrát se vám vrátí. Šiba není klasický pes, je to snad jiný živočišný druh. Je hrozně věrná, oddaná, ale přitom maximálně samostatná. Ona pány svým způsobem nepotřebuje, oni prostě potřebují ji. Je hodně klidná a rozvážná. Prostě nad vším hrozně dlouho přemýšlí. Je čistotná a tichá, takže ideální pes do bytu. 
Je shiba vycvičitelný pes? Myslíte si,…