Přeskočit na hlavní obsah

Přivolání psa pozitivní motivací:základy

foto: psipark.cz

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že nejtěžší je naučit šibu přivolání. Píše mi mnoho lidí, kteří chtějí v této oblasti poradit. Jelikož se mi dotazy množí, budu se tomuto tématu více věnovat. Jen podotýkám, že přivolání v současnosti zvládáme tak na 60-70 %, ale v poslední době vidím dost výrazné pokroky.

Pozn. Šejminka chodí 2krát týdně na cvičák (1x pozitivka v uzavřené hale, 1x klasika venku – někdy vysvětlím, proč si myslíme, že je vhodné kombinovat oboje). Plus navíc jsem k narozeninám dostala voucher na 90 minut individuálního výcviku pozitivní motivací. A tak jsme včera jeli do brněnského Zamilovaného hájku k naší už třetí cvičitelce (víc hlav, víc ví). A včera jsem si teprve uvědomila, co děláme špatně. Pomohu tedy i vám odbourat problémy s přivoláním.

Pravidla:

Hierarchie hodnot

Když chcete, aby pes přiběhl na přivolání, musíte pro něho mít větší hodnotu než to, od čeho ho odvoláváte. Na zvýšení hodnoty pro psa existuje mnoho her, kterým se budu v budoucnu věnovat. Pes si musí uvědomit, že když za vámi přijde, následuje velká odměna – pamlsek, hra…! Nesmíte dopustit, aby si spojil přivolání s koncem volnosti. Tedy nepřivolávat a okamžitě nenasazovat vodítko!!!!!!

Povel „ke mně“

Nikdy nepoužívejte povel „ke mně“, když víte, že za vámi pes nepřijde. Hraje si, ignoruje vás. Když budete 10krát volat na psa „ke mně“ a on možná přiběhne na to desáté přivolání, povel „ke mně“ je naprosto na nic. Pes má v hlavě zmatek. Ví, že povel může xkrát ignorovat, aniž by se cokoliv stalo. Chybou, kterou můžete udělat, je, že když přiběhne na to desáté přivolání, vy ho odměníte. Tím mu upevníte ještě to, že 9krát neposlechl. Stejně dostane pamlsek. Když už ho špatně 10krát přivoláváte a on nakonec za vámi přijde, neodměňujte ho. Vzdalte se od něj na kratší vzdálenost a pak ho přivolejte znova. Když je pes kousek od vás, většinou za vámi přijde. Až teprve poté ho odměňte. Tedy až za správné chování!

Ještě k povelu „ke mně“. Pokud tento povel používáte špatně, ztratí pro psa jakýkoliv smysl. Proto se s povelem „ke mně“ rozlučte a změňte slovo. Místo „ke mně“ například říkejte „pojď“, prostě cokoliv, co je pro psa nové a nemá ho významově deformované. Abyste nové slovo opět nezničili, tak si pamatujte, že ho můžete používat jen ve chvíli, kdy budete vědět, že na 90 % za vámi pes jde. Tedy napřed zavolejte jménem psa a když se pes otočí a jde k vám, tak teprve zavolejte „pojď“. Tzn. ve fázi, kdy již za vámi jde. Postupem času, když upevníte slovo „pojď“, tak už budete na psa volat jen tímto slovem, nemusíte napřed volat jménem. Postupem času můžete z pojď přejít na „ke mně“, ale až ve fázi, kdy pes bude zvládat přivolání.

Pokud si teď myslíte, že je nesmysl, aby pes uměl na jednu a tu samou věc x povelů, tak vás uklidním. Pes zvládne na mnoho povelů dělat jeden cvik!


Více příště. 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Se psem k Balatonu

Balatongyörök Léto už sice pomalu končí, ale tento článek bude aktuální každý rok. Na začátku musím přiznat, že jsem byla dost skeptická vůči letní dovolené se psem. Přece jen je něco jiného, když vezmete psa na víkend po Čechách nebo někam na hory a něco jiného, když jedete k moři, v našem případě k Balatonu. Zpětně ale musím říci, že jsem byla moc ráda, že jsme ji vzali s sebou a to i přesto, že nás v mnoha ohledech omezovala a dovolená byla přece jen jiná, než kdybychom Šejminku s sebou neměli. Základní tipy, jak se psem k Balatonu: Hrad Sümeg Zařiďte si cestovní pas pro psa – zní to složitě, ale pas funguje jako očkovací průkaz. Dojděte si ke svému veterináři, který vám pas vystaví, a zároveň s tím psa naočkuje. Pokud tedy víte, že se psem budete chtít někdy vycestovat, nechte mu pas vystavit automaticky při očkování, protože jinak ho budete muset přeočkovat, i když ještě jeho očkování bude v platnosti. Po vystavení pasu, a tedy po přeočkování, může pes vycestov

Článek o šibách, který nebude v časopise

Jaké to je mít doma shiba-inu? Šiba je velmi odlišná od ostatních plemen. Je velmi inteligentní a paličatá. Žije ve svém světě a do toho pouští jen vyvolené. Být pánem šiby, je jakési privilegium, které si uvědomíte až při soužití s ní. Mít doma šibu je jako žít na houpačce, nikdy nevíte, co udělá. Někteří možná namítnou, že to nelze vědět u žádného psa, ale u šiby je to přece jen jiné. Možná je to právě její vysoká inteligence, která z ní dělá výjimečného psa. Většina psů se podřídí tomu, co chce jejich pán, ale šiba taková není. Vy musíte pochopit ji. Musíte ji respektovat a stanovovat hranice velmi opatrně, protože cokoliv uděláte špatně, xkrát se vám vrátí. Šiba není klasický pes, je to snad jiný živočišný druh. Je hrozně věrná, oddaná, ale přitom maximálně samostatná. Ona pány svým způsobem nepotřebuje, oni prostě potřebují ji. Je hodně klidná a rozvážná. Prostě nad vším hrozně dlouho přemýšlí. Je čistotná a tichá, takže ideální pes do bytu.  Je shiba vycvičitelný pes?

Můj pes není liška!

Shiba-inu Miluji to, co Šejmi každý den vymyslí. Miluji její povahu, to jak je paličatá, dominantní, sladká a nádherná. Každý den děkuji za to, že ji mám. A jsem víc a víc hrdá na to, že je celá moje (naše). Vždy se dmu pýchou, když ji venčím a ona kráčí jako královna. Našlapuje zlehka, s noblesou. Nejen, že rozzáří můj den, ona rozzáří i celé město, kterým procházíme. Má hrdost snad ani nemůže být větší. Větší nemůže být ani má jistota, že je to ten nejkrásnější pes na celém světě (stejně tak, jako má tuhle jistotu každý majitel psa). Zaručeně. Tento krásný pocit mi může zkazit jen jediné. Typická věta kolemjdoucího: „Ty jo, ta vypadá jako liška“…. A z pocitu hrdosti je pocit marnosti. Někteří trvají na tom, že to určitě liška je. Jedna malá holčička se mě dokonce se strachem v očích ptala, co je to za zvíře a nevěřila tomu, že je to pes. Je to marné, je to marné, je to marné… No tak, můj pes vážně není liška! Já to musím vědět! Můj děda totiž mnoho let na vesnici liš