Přeskočit na hlavní obsah

Jak jsme dělali na pozitivce „šibu“


Včera jsme na pozitivce hráli přivolávací hru „call once“. Hra je určena k upravení kontaktu s cizími lidmi a k posílení přivolání.

Jak se hraje: lidé stojí v kruhu, uprostřed kruhu je pes. Postupně každý člověk z kruhu volá na psa jménem, a když pes k němu přiběhne, dostane pamlsek. Jakmile pamlsek dojí, přivolává psa další člen kruhu. Pes běží za tím, kdo zavolá jeho jméno. Tím se učí jíst od cizích lidí, ale zvyšuje se i jeho reakce na přivolání. Začíná se v menším kruhu, a čím to psům lépe jde, tím více se zvětšuje průměr kruhu.

V první chvíli mě napadlo, zda je žádoucí, aby můj pes jedl od cizích lidí. Vím, že na některých cvičácích se jako základ učí se nikdy nenechat krmit od cizího člověka. Ale bylo mi vysvětleno, že je to naopak žádoucí. Je to praktičtější. Když o tom tak přemýšlím, je pravda, že častěji se vyskytuje situace, kdy Šejmi nekrmím já a neumím si představit, že by si nevzala žrádlo od mých rodičů, bratrů, apod. Nemluvě o tom, že kdyby se nám něco stalo, nebo jsme jeli na dovolenou, Šejmi by si od nikoho jiného nevzala jídlo. Tyto situace jsou rozhodně častější než to, že nám chce někdo otrávit psa. Nemluvě o tom, že když ho bude chtít otrávit, stejně to udělá.

Teď ale zase ke hře. Je to jedna z lehčích her. To se projevilo tak, že to všem psům moc hezky šlo. Všichni lítali sem a tam v kruhu a brali si pamlsky od kohokoliv. Prostě kdo přivolal, za tím pes běžel.

To by ale nesměla být šiba, aby zas neměla problém se základní, triviální hrou. Na začátku sice přiběhla na první zavolání, ale pak jí to zřejmě přestalo bavit a vymyslela si vlastní hru: přiběhnu k tomu, kdo se mi v této chvíli líbí nejvíc a u toho už zůstanu. Svůj plán hned zrealizovala a dost dlouho na něm trvala. Když začala mít pocit, že by jako měla něco dělat, tak se rozhodla vyjít z kruhu, vzít to zezadu a zefektivnit pamlskování tím, že vlezla „cizímu“ člověku do pamlskovníku a rychle do sebe mňamky futrovala. Pak si řekla, že by mohla trochu vyluxovat koberec, lehla si a postupně do sebe nasávala drobky z pamlsků z předchozích her. (Já tyhle její chvíle miluju, protože tohle fakt nikdo jinej nevymyslí).

Nakonec jsme se ke hře postavili čelem, zúžili jsme kruh, a zatímco ostatní psy jsme odměňovali až při přiběhnutí pro pamlsek, u Šejminky jsme odměnili pouhé otočení na volajícího. Musím s bolestí na srdci přiznat, že mé volání ignorovala nejvíce. Asi si říkala, že na ni doma křičím dost, že bych jí mohla dát alespoň na cvičáku pokoj. Díky užšímu kruhu a odměňování alespoň za otočení Šejmi nakonec hru pochopila, a tak jsme mohli kruh pomalu rozšiřovat a nakonec odměňovat až když přišla k volajícímu.


Když hra skončila, lehla si a dalších 15 minut luxovala plížením koberec od drobků z pamlsků. Prostě šiba podle hesla „Čistota vždy až na prvním místě“.



Pozn. Sledujte nás na FB: https://www.facebook.com/zivotseshibainu

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Se psem k Balatonu

Balatongyörök Léto už sice pomalu končí, ale tento článek bude aktuální každý rok. Na začátku musím přiznat, že jsem byla dost skeptická vůči letní dovolené se psem. Přece jen je něco jiného, když vezmete psa na víkend po Čechách nebo někam na hory a něco jiného, když jedete k moři, v našem případě k Balatonu. Zpětně ale musím říci, že jsem byla moc ráda, že jsme ji vzali s sebou a to i přesto, že nás v mnoha ohledech omezovala a dovolená byla přece jen jiná, než kdybychom Šejminku s sebou neměli. Základní tipy, jak se psem k Balatonu: Hrad Sümeg Zařiďte si cestovní pas pro psa – zní to složitě, ale pas funguje jako očkovací průkaz. Dojděte si ke svému veterináři, který vám pas vystaví, a zároveň s tím psa naočkuje. Pokud tedy víte, že se psem budete chtít někdy vycestovat, nechte mu pas vystavit automaticky při očkování, protože jinak ho budete muset přeočkovat, i když ještě jeho očkování bude v platnosti. Po vystavení pa...

Článek o šibách, který nebude v časopise

Jaké to je mít doma shiba-inu? Šiba je velmi odlišná od ostatních plemen. Je velmi inteligentní a paličatá. Žije ve svém světě a do toho pouští jen vyvolené. Být pánem šiby, je jakési privilegium, které si uvědomíte až při soužití s ní. Mít doma šibu je jako žít na houpačce, nikdy nevíte, co udělá. Někteří možná namítnou, že to nelze vědět u žádného psa, ale u šiby je to přece jen jiné. Možná je to právě její vysoká inteligence, která z ní dělá výjimečného psa. Většina psů se podřídí tomu, co chce jejich pán, ale šiba taková není. Vy musíte pochopit ji. Musíte ji respektovat a stanovovat hranice velmi opatrně, protože cokoliv uděláte špatně, xkrát se vám vrátí. Šiba není klasický pes, je to snad jiný živočišný druh. Je hrozně věrná, oddaná, ale přitom maximálně samostatná. Ona pány svým způsobem nepotřebuje, oni prostě potřebují ji. Je hodně klidná a rozvážná. Prostě nad vším hrozně dlouho přemýšlí. Je čistotná a tichá, takže ideální pes do bytu.  Je shiba vycvičitelný ...

Recenze GRANULE MARP

Na trhu najdeme spoustu krmiv a vyznat se v nich je opravdu složité. Budu se tedy snažit vám hledání toho správného usnadnit a psát postupně recenze na jednotlivá krmiva. Dnes se podíváme na holistické  krmivo MARP (Lamb ALS ). Vůně a velikost granulí MARP Napřed jsem se zaměřila na to základní, co zjistíte u těchto granulí sami. Jakmile otevřete pytel, ucítíte silnou vůni jehněčího masa, což pokládám za velké plus. Již jsem měla v ruce pár granulí, které smrděly vyloženě jak Magi a měly do přírodní vůně na míle daleko. Granule MARP tedy krásně voní jehněčím . Dalším plusem je to, že granule jsou drobné .  Nevím jak ostatní psi, ale náš pes má raději drobnější granule. Menší velikost ocení i starší psi. Hlavní výhoda krmiva MARP Za úplně tu největší výhodu pokládám to, že se jedná o krmivo bez obilovin , je tedy vhodné pro psy s potravinovou alergií . Další jeho předností je vysoké procento proteinů ze živočišných zdrojů a z pohledu chuťových pohárků psa i to, že obsah...