Přeskočit na hlavní obsah

Jak cokoliv navléct na shibu

Nedávno jsem na diskusním fóru shiba-inu viděla příspěvek zoufalé slečny (paní), která za žádnou cenu nedokázala přinutit shibu na vodítko. Shiba byla hysterická, panička nešťastná. A i přes veškerou snahu shiba vodítko odmítala. Nakonec to sice dobře dopadlo, ale slečna sklidila kritiku, až mi jí bylo líto.

My jsme naštěstí s obojkem a vodítkem problémy neměli, ale to bylo způsobeno hlavně tím, že jsme jí oboje dali ještě jako malému štěňátku. Obojek jsme jí dali skoro hned, co jsme si ji přivezli domu, samozřejmě, že ne úplně, ale bylo to brzo poté. To samé vodítko. Vše jsme dělali nenásilnou formou. Tzn. položili jsme vodítko na zem a nechali Šejmi, aby si ho očuchala. Rozhodně není dobrý nápad vodítko vzít, připnout na psa a zblázni se, nezblázni se, prostě vodítko mít budeš. To je ta nejlepší cesta, jak si zničit se psem vztah.

Ale teď k radě, jak cokoliv navléct na shibu. Vodítko sice nemám v živé paměti, ale pamatuji si, jak jsem navlékala hárací kalhotky. Úplně sama, s teplotou a za 5 minut. Postup:
Došla jsem si pro spoustu pamlsků (chce to pamlsky nejvyššího stupně, tedy v našem případě maso, eidam). Vzala jsem kalhotky a položila je před shibu. Ta samozřejmě hned projevila zájem a očuchala je. Chvíli jsem jí nechala, ať se s nimi „hraje“. Pak jsem kalhotky vzala a začala jsem s nimi jezdit po šibě, prostě jako kdybych ji hladila, ale ne rukou, ale kalhotkami. Druhou rukou jsem jí dávala pamlsky. Přitom jsem samozřejmě říkala: „hodná, šikovná, Šejminka“. Šejminka se soustředila na pamlsky a kalhotky jí byly úplně ukradené. Pořád jsem jí prokrmovala. A pomalu jsem postupovala dál. Navlékla jsem jí kalhotky na ocásek a chvíli přestala s jakoukoliv snahou o navlečení kalhotek. A pořád krmila a chválila…. No a pak jsem jí je za stálého chválení navlékla, dokonce už ani nechtěla pamlsky. Konec, tečka. Žádný problém. Druhé i třetí navlékání jsem to dělala podobně, ale už si na ně natolik zvykla, že už ani pamlsky nepotřebovala.


Tímto chci říct, že jsem přesvědčena, že dokážu cokoliv navléct na shibu touto metodou. Vše je ale i o tom, jak k věcem přistupujete. Se shibou musíte být klidní, trpěliví. Nic nelámat přes koleno. Když to nebude shiba umět dnes, zvládne to zítra. Mít doma šibu je prostě zkouška trpělivosti.


Pozn. Sledujte nás na FB: https://www.facebook.com/zivotseshibainu

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

20 základních pravidel výcviku pozitivní motivací

V tomto článku se budu věnovat základům pozitivní motivace. Tedy všemu, co byste měli znát, než se dáte do tohoto typu výcviku.


Pozitivní motivace vychází z toho, že odměna tvoří chování, zatímco trest chování zastavuje. Trestem tedy nikdy nevytvoříte chování u psa!Při výcviku se používají pamlsky několika hodnot. Doporučuje se při učení nového cviku používat pamlsky nejvyššího řádu, a pro opakování již pamlsky nižšího řádu.Psovi se slovem označuje začátek a konec výcviku. Například: "CVIČÍME" a po skončení: "KONEC CVIČENÍ, VOLNO". Odměňováno je žádoucí chování. Nežádoucímu chování se předchází.Odměňují se jednotlivé kroky. Například je naším cílem dostat psa na bedýnku. Upřeně koukáme na bedýnku a odměňujeme vše, co vede psa k dosáhnutí tohoto cíle. Tedy napřed samotný jeho pohled na bedýnku, očuchání, položení packy apod.Po odměně následuje restart. Pes položí packu na bedýnku, odměníte i tento mezikrok a následně hodíte další pamlsek do dálky a řeknete: "Hl…

Zkouška nervů paničky

Panička si na víkend pozvala na naši chaloupku pro mě zcela cizí lidi. Vůbec nechápu, co jí to napadlo. Navíc se mě ani nezeptala, což již samo o sobě je donebevolající. Myslím, že jí už dlouho dávám jasně najevo, že ta chalupa je moje, ale ona je prostě úplně natvrdlá a nechápe to. Ti divní lidi pořád do ní něco nalévali a ona byla nějaká veselá, což se mi nelíbilo, protože se mi věnovala méně, než obvykle. Moc jsem to nepochopila. Zapíjeli prý nějakého narozeného Filípka. No ale co je mě do nějakého Filipa? A to ani nemluvím o tom, že už ho tento týden zapíjela třikrát. Takže jistě chápete, že jsem byla celý víkend rozhořčená, a když už ti lidi konečně vypadli, tak jsem se paničce chtěla pomstít. Prostě dát jasně najevo, kdo je tady pánem. Chvíli jsem přemýšlela jak, ale nakonec se příležitost naskytla sama. Panička mě totiž vzala ke své tetě na návštěvu. A normálně si myslela, že si tam budu hrát a budu hodná. No, tak to tedy fakt ne. Začala jsem vymýšlet lumpárny, zatímco panička…

Článek o šibách, který nebude v časopise

Jaké to je mít doma shiba-inu?
Šiba je velmi odlišná od ostatních plemen. Je velmi inteligentní a paličatá. Žije ve svém světě a do toho pouští jen vyvolené. Být pánem šiby, je jakési privilegium, které si uvědomíte až při soužití s ní. Mít doma šibu je jako žít na houpačce, nikdy nevíte, co udělá. Někteří možná namítnou, že to nelze vědět u žádného psa, ale u šiby je to přece jen jiné. Možná je to právě její vysoká inteligence, která z ní dělá výjimečného psa. Většina psů se podřídí tomu, co chce jejich pán, ale šiba taková není. Vy musíte pochopit ji. Musíte ji respektovat a stanovovat hranice velmi opatrně, protože cokoliv uděláte špatně, xkrát se vám vrátí. Šiba není klasický pes, je to snad jiný živočišný druh. Je hrozně věrná, oddaná, ale přitom maximálně samostatná. Ona pány svým způsobem nepotřebuje, oni prostě potřebují ji. Je hodně klidná a rozvážná. Prostě nad vším hrozně dlouho přemýšlí. Je čistotná a tichá, takže ideální pes do bytu. 
Je shiba vycvičitelný pes? Myslíte si,…