Přeskočit na hlavní obsah

Psí smrtelná nemoc na šest

Může mi tu někdo, prosím, vysvětlit, od kdy je HÁRÁNÍ psí smrtelná nemoc na šest? Ne jako vážně, my jako teď háráme (fáráme) a já jsem zjistila, že je to jedna z věcí, na kterou by majitelé fen (hen) měli dostat nějaké speciální školení. Já totiž opakovaně propadám depresi pokaždé, když jdu s fárající henou na procházku. Začalo to úplně nevinně. Jdeme ven a potkáme psa na vodítku. Pes samozřejmě slintá blahem a začne na Šejmi dorážet. Oba jsou na vodítku, situace podle mne naprosto pod kontrolou. Najednou pán zjistí, že fáráme, koukne pyšně na svého psa, jehož rodiči bylo snad celé sídliště, a pak pohrdavě na naši výstavní henu, odplivne si a řekne: „Fuj, to by byla ošklivá štěňata.“ Než se vzpamatuji z toho šoku, že si pán myslí, že by můj pes zničil celou linii pouliční směsky, dostávám přednášku o tom, že přece musím hlásit, že fáráme předem.

Ups, zase nějaké psí pravidlo, o kterém nevím. Jelikož jsem ale slušně vychovaná a vše mi stačí říct jednou, následujících pár dní každému pejskaři hlásím, že fáráme už místo pozdravu. No a tím se dostávám do tří situací. Buď lidé souhlasně přikývnou a je na nich vidět, jak mě v duchu chválí, že tuto smrtelnou nemoc dopředu hlásím, nebo na mě všichni koukají jak na cvoka, proč jim to jako říkám, zda jsem se nezbláznila, koho to jako zajímá. Nejhorší je ale třetí skupina pejskařů, která, když řeknu, že fáráme, začne propadat panice, svého psa táhne kilometr od nás, ani na nás nepromluví, ani se na nás nepodívají a jejich jediným cílem je dostat se co nejdále od nás, aby se nenakazili. Takže si trochu začínám myslet, že je to přenosné i na člověka. No tak takhle si tu v Brně se Šejminkou fáráme.

PSÍ BLOG
Náš Facebook: https://www.facebook.com/zivotseshibainu/
Náš Instagram: @zivotseshibainu

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Můj pes není liška!

Shiba-inu Miluji to, co Šejmi každý den vymyslí. Miluji její povahu, to jak je paličatá, dominantní, sladká a nádherná. Každý den děkuji za to, že ji mám. A jsem víc a víc hrdá na to, že je celá moje (naše). Vždy se dmu pýchou, když ji venčím a ona kráčí jako královna. Našlapuje zlehka, s noblesou. Nejen, že rozzáří můj den, ona rozzáří i celé město, kterým procházíme. Má hrdost snad ani nemůže být větší. Větší nemůže být ani má jistota, že je to ten nejkrásnější pes na celém světě (stejně tak, jako má tuhle jistotu každý majitel psa). Zaručeně. Tento krásný pocit mi může zkazit jen jediné. Typická věta kolemjdoucího: „Ty jo, ta vypadá jako liška“…. A z pocitu hrdosti je pocit marnosti. Někteří trvají na tom, že to určitě liška je. Jedna malá holčička se mě dokonce se strachem v očích ptala, co je to za zvíře a nevěřila tomu, že je to pes. Je to marné, je to marné, je to marné… No tak, můj pes vážně není liška! Já to musím vědět! Můj děda totiž mnoho let na vesnici liš

Článek o šibách, který nebude v časopise

Jaké to je mít doma shiba-inu? Šiba je velmi odlišná od ostatních plemen. Je velmi inteligentní a paličatá. Žije ve svém světě a do toho pouští jen vyvolené. Být pánem šiby, je jakési privilegium, které si uvědomíte až při soužití s ní. Mít doma šibu je jako žít na houpačce, nikdy nevíte, co udělá. Někteří možná namítnou, že to nelze vědět u žádného psa, ale u šiby je to přece jen jiné. Možná je to právě její vysoká inteligence, která z ní dělá výjimečného psa. Většina psů se podřídí tomu, co chce jejich pán, ale šiba taková není. Vy musíte pochopit ji. Musíte ji respektovat a stanovovat hranice velmi opatrně, protože cokoliv uděláte špatně, xkrát se vám vrátí. Šiba není klasický pes, je to snad jiný živočišný druh. Je hrozně věrná, oddaná, ale přitom maximálně samostatná. Ona pány svým způsobem nepotřebuje, oni prostě potřebují ji. Je hodně klidná a rozvážná. Prostě nad vším hrozně dlouho přemýšlí. Je čistotná a tichá, takže ideální pes do bytu.  Je shiba vycvičitelný pes?

Výcvik pozitivkou úvod

Výcvik šib je téma samo o sobě. Objevují se názory, které říkají, že shibu prostě vycvičit nelze. Osobně se mi ale nejvíce líbí názor, že shibu nemá cenu cvičit, se šibou se musíte domluvit. Dnes už vím, že tenhle názor je nejbližší tomu, co se v reálu děje. Shiba je svá, paličatá, dělá věci s rozmyslem a nedělá věci, o kterých není přesvědčena, že mají význam. Není to žádný bláznivý ratlík, který bude skákat tak, jak pískáte. Na druhou stranu je shiba hrozně učenlivá, inteligentní. To jsou ty nejdůležitější předpoklady, se kterými se dá při výcviku pracovat. Foto: Petra Marečková  http://psipark.cz/aktuality Naše začátky ohledně výcviku byly trochu chaotické a dodnes mě to mrzí. Byli jsme, co se týče výcviku psů, úplní začátečníci. Naším cílem bylo vycvičit psa a moc jsme nepřemýšleli nad tím jak. Vybrali jsme klasický cvičák, který nám doporučila známá. Na ten cvičák chodíme dodnes, takže tu rozhodně neříkám, že to byla chyba, ale bereme ho spíše jako další krok k socia